top of page

Ben kimim?

ProfilePhoto_New2020_edited_edited.jpg

Geleneksel kabul görmüş rollerimizle veya mesleklerimizle bu soruyu cevaplamak kolay. Öğretmenim, doktorum, mühendisim, yok efendim falancanın annesi, eşi, çocuğuyum gibi. Seçeneklerden çıkarın bunları, işte orda çetrefilleşiyor işler. Ben kimim? Hayatında sevgi, bilgelik, özgürlük ve coşku olması için çabalayan biriyim. Dengeyi arayan biriyim. Mesela? Kadınım, anneyim, evlat, kardeş, iş kadını, sporcu, dost, sevgili... Bunlar çıkmıştı seçeneklerden doğru ya. Daimi öğrenci desek o da mı olmaz? Ben kimim? Ben bir bireyim ve bir taraftan bireyselliğimi yaşarken diğer taraftan da toplum tarafından kabul görmek isteyen biriyim. Seven ve sevilen biriyim. Arayan, soran, merak eden, denemek ve deneyimlemek isteyen biriyim. Çabada biriyim. Açık fikirli olmaya çalışan, anlamaya çalışan biriyim. Öğrenmeyi seven, istekli, arzulu, zaman zaman hırslı ve bazen de bunlardan korkan biriyim. Ben kimim? Bir kum tanesi, her şey ve hiçbir şey. Kendimi ve evreni keşfetmek isteyen biri. Ben, ben kimim sorusuna durmaksızın cevap arayan biriyim...

Resmi bir tanıtımsa aradığınız; o çok daha kolay.

1980 İstanbul doğumlu olan Derya İren, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu. Ortaokul ve lise yıllarında Deniz Nakliyat ve Galatasaray spor kulüplerinde lisanslı voleybol oynadı. Üniversite yıllarında bir çok farklı işte çalıştı. 2001 yılında önce staj sonra yarı zamanlı çalışmayla başlayan Siemens hayatı halen devam etmekte.

 

Siemens Türkiye’de IT Çözümleri ve Servisleri, Kalite Yönetimi, Kurumsal Bilgi Teknolojileri bölümlerinde çeşitli seviyelerde görev alan Derya İren; 3 yıl Enerji Sektörü, 4 yıl da Ülke İş Mükemmelliği Yöneticiliği görevini yürüttü. Bu süreçte şirketin birçok iyileştirme projesini ekibiyle birlikte hayata geçirdi. Süreç yönetimi ve proje yönetimi alanında yönettiği çalışmalar Siemens dünyasında iyi uygulama olarak paylaşıldı. Global projelerde de yer alan Derya İren; uzmanı olduğu Kalite Yönetimi, Süreç yönetimi, Proje Yönetimi ve İş Mükemmelliği konularından sonra; Dijital Dönüşüm Stratejileri konusunda çalışmaya başladı.

 

2017-2021 yılları arasında Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Yöneticisi olarak “Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0” konularında şirket sözcülüğü görevini üstlendi. Bu süreçte 250’yi aşkın etkinlikte, ülkenin neredeyse yarısını dolaşarak üniversitelerde, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinde, sektörün önde gelen fuar ve organizasyonlarında, organize sanayi bölgelerinde, şirketlerde, dijital dönüşümü anlatan Derya İren, dijital dönüşüm, inovasyon, değişim yönetimi konularında birçok üniversitenin lisans ve lisansüstü programlarında da konuk eğitmen olarak dersler verdi. Yazdığı makaleler ve röportajları sektörün önde gelen online platformlarında ve dergilerinde yayınlandı. Bunun yanı sıra, şirketi temsilen TÜRKONFED Dijital Dönüşüm Merkezi Danışma Kurulu Üyeliği, Wtech Teknolojide Kadın Derneği Üyeliği ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Dijital Dönüşüm Grubu Üyeliği görevlerini yürüttü. 

Eylül 2021 itibari ile, 20 yıllık Siemens kariyerine Siemens AG'de Global Proje Mükemmelliği alanında devam etmek üzere Münih'e yerleşti.

Hem Siemens bünyesinde hem de derneklerde mentorluk yapan Derya İren, özellikle kadınların iş yaşamında desteklenmesi konusunda projelerde yer alıyor ve KalDer Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

 

Sarp adında, Mart 2009 doğumlu bir oğlu olan Derya İren, iş yaşamı dışında aktif bir sporcu, bir kitap kurdu, sanatsever ve doğa aşığı.

bottom of page